HomeAktualności SOSWDZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE
22 Maj 11:42 am

DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE

Światowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych od wielu lat był obchodzony na świecie, a ludzie niepełnosprawni intelektualnie i fizycznie walczyli o godne życie. W Polsce zaczęto myśleć o tym dniu wraz z wejściem do Unii i nazwano go Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Niepełnosprawnych. Obchody tygodnia przypadają w dniu 5 maja, a pomysł został zaczerpnięty z Francji, gdzie dzień ten nazywany jest „Spotkaniem z godnością". W uroczystościach obchodów biorą udział władze najwyższe i znane gwiazdy, które uświadamiają społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne intelektualnie mają takie same prawa do godnego życia jak każdy z nas, przez cały czas a nie tylko jeden dzień w roku.

 

W Zbąszyniu po raz szósty nasz ośrodek zorganizował na znak poparcia ten dzień. Rozpoczął się on przejściem przez miasto „Marszu Godności”, w którym brali udział uczniowie SOSW, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej ze Zbąszynia oraz uczniowie ze szkół zbąszyńskich. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele Starostwa Urzędu Miasta Zbąszyń i dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.

Korowód rozpoczęły piękne motory z klubu motorowego KM BAD SEVEN. Każde dziecko niosło żywe kwiaty, które ofiarowali ukochanemu Papieżowi. Nad bezpieczeństwem korowodu czuwała miejscowa policja oraz straż miejska.

Następnie została odprawiona msza św. przez Ks. Dziekana Zbigniewa Piotrowskiego w intencji dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin. Ksiądz Zbigniew wraz z Państwem Elżbietą i Tomaszem Jazdon wspierają nasze przedsięwzięcie co roku, sponsorując poczęstunek, który kończy uroczystość.

Po mszy psycholog ośrodka Aldona Achmed – Mahmod poruszyła temat uczuć ludzkich w prelekcji „Najważniejsza jest miłość”.  Po zakończeniu wykładu, wzruszeni słuchacze przeszli na plac kościelny, gdzie rozpoczęła się część artystyczna.

Konferansjerkę poprowadził Sławomir Weihs i Robert Stępiński, a otwarcia dokonał dyrektor SOSW Robert Winiarz. Jako pierwszy wystąpił zespół „Akcent” z SOSW ze spektaklem Kopciuszek pod opieką pań Bożeny Bułczyńskiej, Elżbiety Lauby i Wiesławy Kluj. Kolejnymi artystami był zespół „Tamburino” z warsztatów terapii zajęciowej grający na instrumentarium Orffa muzykę klasyczną.

Honorowymi gośćmi naszej uroczystości były artystki niepełnosprawne z Leszna, Ania Iliminowicz i Matylda Obiegała. Swój występ uświetniły piosenkami i skeczami, mówionymi gwarą poznańska. Swoimi występami, dziewczyny sprawiły wszystkim wielką radość, co zostało nagrodzone dużym aplauzem. Nad oprawą muzyczną czuwał akustyk Radosław Urbaniec ze Zbąszyńskiego Centrum Kultury.

Wiele osób włączyło się w organizację imprezy i trudno ich wszystkich wymienić, jednak na szczególną uwagę zasługują wolontariusze z gimnazjum na czele z Panią dyrektor Marią Leśnik, na których zawsze możemy polegać. Dziękujemy. Do zobaczenia za rok.

SOSW w Zbąszyniu

Czym się zajmujemy ...

  • SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO - WYCHOWAWCZY w ZBĄSZYNIU jest miejscem kształcenia specjalnego o zasięgu powiatowym, a w razie potrzeby ponadpowiatowym - dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz głębokim, również z współzaburzeniami, w wieku od 7-go roku zycia do czasu ukończenia nauki, jednak nie dłużej niż do 24 roku życia, która z racji swej niepełnosprawności…
    Czytaj dalej...

Aktualności

Najnowsze informacje